Bezdrôtové nabíjanie smartfónu - čo potrebujete vedieť

Hoci klasické nabíjačky s káblom sú stále populárne, súčasné telefóny je možné nabíjať aj bezdrôtovo. Dá sa predpokladať, že tento spôsob bude čím ďalej, tým populárnejší a dostupnejší. V tomto článku sa dozviete, ako táto technológia funguje, jej vlastnosti a tiež, ktoré telefóny podporujú bezdrôtové nabíjanie. 

Ako funguje bezdrôtové nabíjanie telefónu?

Zatiaľ, čo tradičná sieťová nabíjačka prepravuje elektrický prúd do batérie telefónu priamo, bezdrôtová nabíjačka používa magnetickú energiu. Nabíjačka premieňa prúd na magnetické pole. Smartfón, ktorý podporuje tento spôsob nabíjania obsahuje cievku, ktorá dokáže pretvoriť energiu z magnetického poľa na energiu do batérie. Táto technológia je založená na magnetickej indukcii. Iné nabíjačky sú založené na magnetickej rezonancii - fungujú veľmi podobne, avšak váš smartfón môže byť od nabíjačky vzdialený niekoľko centimetrov. Dôležité však je, že telefón musí byť v bezprostrednej blízkosti nabíjačky a tiež mať pre bezdrôtové nabíjanie správne súčasti a konštrukciu.

Výhody bezdrôtového nabíjania telefónu

Prečo vlastne nabíjať telefóny bezdrôtovo, ak sieťové káblové nabíjačky doteraz fungovali dobre? Odpovedí, prečo je bezdrôtové nabíjanie tak užitočnou technológiou (nielen) vo svete smartfónov je niekoľko.

 • Štandardizácia bez koncoviek - Pri bezdrôtovom nabíjaní nie je nutné riešiť koncovky káblov alebo vhodné nabíjačky. Najpopulárnejší štandard pre bezdrôtové nabíjanie Qi je rovnaký pre väčšinu telefónov (a potenciálne aj iných mobilných zariadení), takže navigácia vo svete kompatibility je jednoduchšia.
 • Bezpečnosť - Pri priamom nabíjaní tečie prúd priamo cez káble, kontakty a súčiastky telefónu a nabíjačky. V prípade, že je niektorá súčasť poškodená, môže vzniknúť skrat. Pri bezdrôtovom nabíjaní toto riziko odpadá, pretože premena energie sa deje priamo v telefóne, bez priameho kontaktu s prúdom.
 • Odolnosť - Práve súčasti telefónu, ktoré prichádzajú do kontaktu zo pravidelne pripojeným a odpojeným káblom sa často rýchlo opotrebujú. Taktiež sa cez tieto otvorené časti do telefónu môže dostať prach či voda. Bezdrôtové nabíjanie funguje bez rizika, preto sú zariadenia menej náchylné na poškodenie.

Nevýhody bezdrôtového napájania

Môžeme očakávať, že mnohé nevýhody bezdrôtového napájania budú v budúcnosti minimalizované vplyvom vylepšovania technológie. V súčasnosti platia nasledujúce nevýhody, hoci pri každej je možné vysloviť slovíčko “zatiaľ”.

 • Bezdrôtové napájanie je pomalšie
 • Vyššia cena nabíjačky aj samotného zariadenia
 • Obmedzená možnosť pohybu s nabíjaným smartfónom
 • Nie je úplne bezdrôtové - nabíjačka potrebuje pripojiť ku zdroju (neplatí pre powerbank)

Ktoré telefóny podporujú bezdrôtové nabíjanie v roku 2022?

Kompatibilitu s bezdrôtovými nabíjačkami nájdete v smartfónoch u viacerých výrobcov, pričom najbežnejší štandard je spomínaný Qi, niekde však nájdete aj štandard PMA (prípadne podporu obidvoch, napr. Samsung). 

 • Apple - iPhone 8, iPhone X, iPhone 11, iPhone 12, iPhone 13
 • Samsung - Samsung Galaxy S9, S10, S20 ako aj Note 9, Note 10 a Note 20 
 • Google - Google Pixel 3/ 3XL, 4/ 4XL, Google Pixel 5
 • Xiaomi - Mi 9, Mi 10, Mi Mix 3
 • Huawei - Mate 20, Mate 30, P30, P40

Existujú aj iné telefóny iných značiek (LG, OnePlus, ZTE a i.), ktoré tieto štandardy podporujú. Treba tiež podotknúť, že nabíjačky totožného štandardu nie sú vždy stopercentne rovnaké - niektorí výrobcovia odporúčajú špecifické nabíjačky pre svoje produkty, ktoré sú efektívnejšie.

Môžeme teda čakať, že bezdrôtové nabíjanie v budúcnosti bude rozšírenejšie a efektívnejšie, ale už dnes je na úrovni, kedy stojí za to ho zvážiť, najmä, ak si plánujete kúpiť nový smartfón.